Apie šlapią ėdalą katėms ir šunims

04.10.2024

Kaip alternatyvą daugumai SPECIFIC sauso ėdalo rūšių, galima rinktis šlapią ėdalą – konservus ar guliašą, pasižyminčius panašiomis savybėmis. Konservai gali būti naudojami kartu su sausu ėdalu arba vietoje jo. Pagrindiniai šių dviejų ėdalo rūšių skirtumai yra ne tik tekstūra, bet ir didesnis vandens kiekis konservuotame ėdale ir didesnis energijos kiekis sausame ėdale. Šlapias ėdalas taip pat būna skanesnis išrankesniems augintiniams.

KATĖS

Kačių šėrimas konservuotu ėdalu yra kur kas svarbesnis nei šunų, nes daugelis kačių didžiąją dalį suvartojamo vandens gauna kartu su ėdalu. Laukinių kačių ėdalą sudaro apie 70% vandens, tuo tarpu konservuose paprastai būna vidutiniškai 78% vandens, o sausame ėdale – apie 10%. Manoma, kad dėl to, jog kačių protėviai kilę iš dykumų Artimųjų Rytų regionuose, jų troškulys, palyginti su kitais gyvūnais, yra mažesnis. Tai reiškia, kad jos nejaučia troškulio ir gali išgerti nepakankamą kiekį vandens, o tai gali lemti lėtinę dehidrataciją. Nepakankamas vandens suvartojimas turi įtakos lėtinių inkstų ligų ir šlapimo kristalų susidarymui. Todėl vandens suvartojimo didinimas ypač svarbus katėms, sergančioms tokiomis ligomis kaip šlapimo pūslės akmenligė.

Vidutiniškai 4 kg sveriančiai katei, kuri ėda tik sausą ėdalą, per dieną reikia apie 200 ml vandens, o karštu oru – dar daugiau. Tik konservuotą ėdalą ėdančiai katei reikia maždaug pusės šio kiekio.

Kadangi katės geria ne itin noriai, naudinga joms kasdien duoti konservuoto ėdalo. Patartina nuo mažens jas supažindinti su konservuotu ėdalu, pavyzdžiui, FPW, kadangi katės dažnai nenoriai valgo ėdalą, su kuriuo nebuvo susidūrusios augimo laikotarpiu. Konservuotą ėdalą galima maišyti su sausu ėdalu arba pateikti atskirai, jei svarbu šiek tiek sumažinti sauso ėdalo suvartojimą.

Kadangi katės yra išrankios savo ėdalui, taip pat ir konservų tekstūrai, SPECIFIC sukūrė ne tik pastos, bet ir gabalėlių padaže tipo ėdalą katėms. Tai leidžia net ir pastos nemėgstančioms katėms mėgautis FXW-P įprastu ėdalu, FKW-P ėdalu inkstų nepakankamumu sergančioms katėms ir FCW-P ėdalu šlapimo takų problemų turinčioms katėms. 

ŠUNYS

Šunys neturi tokių sunkumų gerti vandenį kaip katės, tačiau tai nereiškia, kad šunys negali gauti naudos iš konservuoto ėdalo. Tai geras pasirinkimas išrankiems šunims bei mažiems šunims, kuriems gali būti sunku valgyti sausą ėdalą, ir šunims, turintiems sveikatos sutrikimų, kuriems naudinga vartoti daugiau skysčių (pvz.: sergantiems šlapimo takų ligomis). Dažnai konservuotą ėdalą ėda šunys, kurie neturi daug dantų, o tai trukdo kramtyti sausą ėdalą.

Taip pat konservai suteikia galimybę šuniui suvalgyti didesnį kiekį ėdalo, nes sausame ėdale tas pats energijos kiekis būna mažesnėje porcijoje. Pavyzdžiui, 300g CXW konservų turi tiek pat kalorijų, kiek ir 74g CXD-M sauso ėdalo.

Be to, išvykus iš namų, stresą patiriantį šunį galima lengviau įtikinti ėsti konservuotą ėdalą, sumaišius jį su sausu ėdalu.

Atidarius konservuoto ėdalo pakuotę, svarbu kuo sandariau uždaryti skardinę ir laikyti ją šaldytuve ne ilgiau kaip tris dienas. Prieš ėdalą duodant gyvūnui, jis turi būti pašildytas iki kambario arba kūno temperatūros, nes šunys ir katės nemėgsta šaldytuvo temperatūros ėdalo. Be to, šalti konservai neturi apetitą žadinančio kvapo, o tai gyvūnams yra labai svarbu.