Ar Jūsų augintinio kailis žvilga?
25.04.2024
Plaukų augimas priklauso nuo įvairių veiksnių, tarp kurių svarbiausi yra mityba, sveikata ir paveldimumas.
Jei Jūsų augintinio kailio plaukai yra blankūs, silpni, lūžinėjantys ir (arba) slenkantys, pirmiausia turėtumėte įsitikinti, ar augintiniui nėra rimtesnių sveikatos problemų, pavyzdžiui, vidaus parazitų arba inkstų ir skydliaukės ligų. Savo augintinį pirmiausia turėtumėte nuvesti pas veterinarijos gydytoją patikrinti sveikatą. Pavasario ir rudens plaukų slinkimo laikotarpiu kailis taip pat gali atrodyti blyškesnis, tačiau iššukavus senus plaukus, nauji plaukai turėtų būti glotnūs ir žvilgantys.
Patikrinę sveikatą ir atmetę ligų tikimybę, turėtumėte apgalvoti savo augintinio mitybą. Odos ir kailio atžvilgiu labai svarbu, kad ėdale būtų tinkamas baltymų kiekis, pakankamai riebalų rūgščių, vitaminų A, E ir B bei mineralų, tokių kaip cinkas ir selenas.
Baltymai atlieka svarbų vaidmenį atnaujinant raginį odos sluoksnį ir plaukus, jie taip pat lemia ir odos elastingumą. Jei maiste yra per daug baltymų, tai gali sukelti plaukų augimo problemų ir per greitą epidermio atsinaujinimą, pasireiškiantį pleiskanų susidarymu. Tačiau jei baltymų kiekis yra per mažas, plaukų augimas gali sulėtėti, o kailis - išretėti.
Riebalų rūgščių gausus mitybos racionas naudingas nušiurusiam kailiui ir pernelyg dideliam plaukų slinkimui. Labai naudingos yra omega-3 riebalų rūgštys, pavyzdžiui, eikozapentaeno rūgštis (EPA) ir dokozaheksaeno rūgštis (DHA), ir omega-6 riebalų rūgštis gama-linoleno rūgštis (GLA). EPA ir DHA rūgštys gaunamos iš žuvų taukų bei ne tik padeda formuotis odos ir plaukų sistemai, bet ir teigiamai veikia sąnarių būklę. DHA taip pat skatina smegenų ir regos organų vystymąsi.
Kadangi omega-3 riebalų rūgštys pasižymi priešuždegiminiu poveikiu, jos idealiai tinka gyvūnams, kurių odos ir plaukų problemos kyla dėl alergijos. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad didelis omega-3 riebalų rūgščių kiekis ėdale padeda spręsti odos problemas, pasireiškiančias niežuliu ir plaukų slinkimu.
Jei gyvūno kailio problemos yra susijusios su alergija maistui, gyvūnui gali tikti dieta, kurioje gausu riebalų rūgščių ir hidrolizuotų baltymų. Toks pašaras turi sumažintas baltymų daleles, todėl imuninė sistema jų neatpažįsta kaip svetimkūnių ir alerginės reakcijos nebūna. Baltymų kiekis yra svarbus alergijos maistui atveju, nes organizmo padidėjusio jautrumo reakcija kyla būtent dėl baltymų.
Norint pakeisti organizme esančias riebalų rūgštis EPA, DHA ir GLA, užtrunka. Rezultatų gali tekti laukti iki 12 savaičių, tačiau dažnai situacija pastebimai pagerėja po 6-8 savaičių. Todėl nenusiminkite, jei praėjus mėnesiui po ėdalo pakeitimo Jūsų augintinio kailis dar nebus tobulos būklės. Taip pat įsitikinkite, kad Jūsų augintinis dėl riebalų rūgštimis praturtinto ėdalo nepriaugo per daug svorio ir pagal poreikį koreguokite pašaro kiekį.